Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

W dniu 31 maja odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla klas IV-VI.Jak co roku każda z klas przygotowała wiadomości i ciekawostki na temat trzech krajów: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.Klasa IV reprezentowała Niemców, klasa V Szwajcarów a klasa VI Austriaków.Uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach:Quiz na temat kraju,prezentacja plakatu przedstawiającego informacje i ciekawostki, prezentacja strojów ludowych: męskiego oraz żeńskiego oraz prezentacja sławnych ludzi z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.W piękne stroje ludowe przebrali się Martyna i Maciek z klasy IV, Sabina i Piotrek z kl.V oraz Weronika i Mateusz z kl.VI.W rolę sławnych ludzi wcielili się Emilia - Albert Einstein,Jakub- Jan Sebastian Bach, Krystian- Roger Federer, Maciek- Killian Peier, Kasia - księżniczka SIsi i Kamil- W.A. Mozart.Każda klasa zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim: klasa IV-" Meine Katze heisst Mohr", klasa V- " Am Morgen" i kl.VI " Atemlos".Na zakończenie uczniowie kl.VI: Kasia, Mateusz, Weronika, Ola i Patrycja zatańczyli układ taneczny do popularnego utworu niemieckojęzycznego "Phenomenal".W konkursia najlepiej wypadła reprezentacja Austrii i Szwajcarii, tuż za nimi byli Niemcy:)Największą atrakcją była wspólna biesiada, na której można było spróbować specjałów ze wszystkich krajów.Uczniowie przygotowali z pomocą rodziców wspaniałe ciasta np.Tort Sachera, struclę z bakalimi i sosem waniliowym, babeczki.Oprócz słodkości na stole pojawił się pyszny rosół , smaczna sałatka ziemniaczana i kiełbaski duszone w cebulce.Wyroby czekoladowe ze Szwajcarii znikały w mgnieniu oka:))

Jak co roku była to dla wszystkich nauka ale przede wszystkim dobra zabawa:)

Więcej →

  • Niedziela, 02 czerwca 2019
  • Jolanta Soćko
Lekcja historii w Borowicach

30 maja delegacja z naszej szkoły wzięła udział w Apelu Poległych w Borowicach ku pamięci spoczywających na górskim cmentarzu jeńców wojennych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce wystąpili ze wzruszającym programem artystycznym, a po nich zespoły „Kosówki” ze Ścięgien oraz „Szafiry” z Miłkowa. To była ważna lekcja historii. A potem tradycyjna grochówka

Więcej →

  • Piątek, 31 maja 2019
  • Ilona Rajkowska
Wycieczka do Krasiejowa i Skansenu Górniczego na Górnym Śląsku

W dniach 27-28.05.2019 odbyła się wycieczka z projektu unijnego, w której brali udział uczniowie i nauczyciele Szkół Podstawowych z Sosnówki oraz ze Sciegien.Z naszej szkoły wybrano 20 uczniów, którzy często i chętnie uczestniczyli w zajęciach dodatkowych,Program dwudniowej wycieczki był bardzo bogaty. W poniedziałek zwiedziliśmy Park Nauki i Ewolucji człowieka w Krasiejowie, gdzie atrakcją była podróż promem kosmicznym i wehikułem czasu.Następnym punktem zwiedzania był ogromny Park dinozaurów z oryginalnym stanowiskiem paleontologicznym, ścieżką edukacyjną i tunelem czasu,Następnie podziwialiśmy Oceanarium prehistoryczne i oglądaliśmy film w kinie 5D, który dostarczył nam wielu emocji.Nocowaliśmy w Chorzowie w domu wycieczkowym tuż koło Stadionu Sląskiego.We wtorek rano pojechaliśmy do Skansenu Górniczego Luiza i spędziliśmy w kopalni pod ziemią ponad dwie godziny słuchając ciekawych opowieści naszego przewodnika.Obiad zjedliśmy w przepięknym Pałacu w Mosznej.Do domów wróciliśmy wieczorem  zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z udanej wycieczki:)

Więcej →

  • Środa, 29 maja 2019
  • Jolanta Soćko
Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej

W dniu 24 maja odbył się w Szkole Podstawowej w Sosnówce Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej. Oprócz gospodarzy w konkursie brały udział Szkoły Podstawowe w Kowarach, w Miłkowie,w Łomnicy, w Podgórzynie oraz Szkoła Podstawowa w Ściegnach.Naszymi reprezantantami byli: Patrycja Polowczyk w piosence " Guten Morgen", duet Natasza Świstuń i Magdalena Chamielec -" Meine Katze heisst Mohr", Katarzyna Polowczyk - "Atemlos" oraz Lena Mair - " Die Sonnenbrille".Zwycięzcami Konkursu w kategorii klas I-IV zostali uczniowie z Sosnówki a w kategorii klas V-VIII uczennica reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w Kowarach.Poziom konkursu był bardzo wysoki i  cieszymy się z wyróżnienia naszej uczennicy Kasi Polowczyk:)

Więcej →

  • Środa, 29 maja 2019
  • Jolanta Soćko
Warsztaty pod skrzydłami Amnesty International

W ramach programu „Start the Change” realizowanego przez Amnesty International, odbyły się kilkugodzinne warsztaty dla klasy 7 i 8 i dotyczyły zagadnień praw człowieka oraz celów zrównoważonego rozwoju. Drogą głosowania, uczniowie zdecydowali, który z tematów chcieliby szerzej omówić. Wybór padł na prawa równości płci oraz praw kobiet i mężczyzn w różnych sferach życia. Warsztaty koncentrowały się przede wszystkim na dyskusji i wymianie własnych doświadczeń i opinii na temat równego i sprawiedliwego traktowania płci. Zajęcia prowadziły edukatorki Amnesty International

 

Więcej →

  • Środa, 22 maja 2019
  • Ilona Rajkowska